نسخه مناسب چاپ

دستگاه شتاب دهنده الکترون خطی پزشکی به نام امید با انرژی ۶ مگاالکترون ولت، امروز سه شنبه ۲۰ فروردین ماه، در شهرک سلامت اصفهان، با حضور خانم دکتر چنگیز رییس دانشگاه و با دستور دکتر روحانی رئیس جمهور کشورمان از طریق ویدئو کنفرانس، رونمایی و پیش راه اندازی شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این خصوص گفت: با بهره گیری از توان متخصصان داخلی در پروژه ای با همکاری مشترک سازمان انرژی اتمی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و یکی از شرکت های دانش بنیان موفق به بومی سازی دانش فنی و ساخت دستگاه شتاب دهنده الکترون خطی پزشکی شدیم.
دکتر طاهره چنگیز افزود: این شتاب دهنده در درمان بیماری سرطان بسیار حیاتی و دارای اهمیت است که به دلیل تحریمهای ظالمانه، محدودیت های فراوانی در خرید این تجهیز و یا پشتیبانی خدمات برای ما قائل شده اند.
وی افزود: با نصب این شتاب دهنده خطی در شهرک سلامت اصفهان صف انتظار برای پرتو درمانی بیمارن سرطانی تا حد زیادی کاهش می یابد.
مدیر اجرایی طرح بومی سازی طرح شتاب دهنده خطی هم گفت: تاکنون تکنولوژی ساخت این دستگاه در انحصار آمریکا، انگلیس و چین بوده است و ایران چهارمین کشور در جهان است که توانسته است این تکنولوژی دقیق، پیچیده و حساس را بومی سازی کند.
فرید نجات بخش با بیان اینکه گروهی از مهندسان جوان در بخشهای مختلف از جمله مهندسی هسته ای، پزشکی، برق، مکانیک با رده سنی ۲۰ تا ۳۰ سال موفق به طراحی و تولید این شتاب دهنده خطی شدند گفت: هزینه خرید این دستگاه از خارج از کشور حدود یک و نیم میلیون دلار ارز از کشور خارج می کرد که اکنون با یک سوم این قیمت، این دستگاه در اصفهان ساخته شده است.
وی ادامه داد: پیش راه اندازی دستگاه در شهرک سلامت آغاز شده و تا دوماه آینده به بیماران خدمات دهی می کند.
رئیس جمهورکشورمان  نیز با تشکر از زحماتی که این سازمان در زمینه سلامت مردم انجام می دهد و با بیان اینکه این طرحی است که در زمینه پزشکی استفاده می شود، به نام خداوند بزرگ و با توسل به روح سالار شهیدان ، دستور طراحی و ساخت شتاب دهنده خطی پزشکی را در شهرک سلامت اصفهان صادر کرد.
 گفتنی است همزمان با سیزدهمین سالروز ملی فناوری هسته ای چندین دستاورد هسته ای در اصفهان رونمایی شد و رئیس جمهور به صورت ویدئو کنفرانس دستور شروع به کار آن ها را داد.
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی