نسخه مناسب چاپ

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: دستگاه شتاب دهنده خطی که تا قبل از این عمدتا از کشورهای اروپایی وارد می‌شد با تلاش محققان در اصفهان تکنولوژی آن بومی سازی شد.

خانم دکتر طاهره چنگیز در گفت و گو با خبرنگار وبدا دانشگاه در پی طراحی و ساخت دستگاه شتاب دهنده خطی و بهره برداری آن در روز سه شنبه ۲۰ فروردین ماه در شهرک سلامت اصفهان اظهار داشت: بدنبال دستیابی محققان در اصفهان به تکنولوژی دستگاه شتاب دهنده خطی امروز این دستگاه در شهرک سلامت اصفهان پیش راه اندازی شد.
وی با اشاره به اینکه دستگاه شتاب دهنده خطی تا قبل از ساخت آن در ایران از کشورهای اروپایی و امریکا وارد ایران می‌شد، ادامه داد: این دستگاه برای پرتودرمانی بیماران سرطانی کاربرد دارد که به علت کمبود دستگاه شتاب دهنده خطی در اصفهان، بیماران سرطانی برای انجام رادیوتراپی در مواقعی مجبورند ماه ها در لیست انتظار بمانند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه طراحی و ساخت این دستگاه از طریق یک شرکت دانش بنیان صورت گرفته است و دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در نظارت و ارزیابی ایمنی دستگاه با سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت همکاری داشته است، افزود: سه نوع دستگاه شتاب دهنده خطی داریم: توان انرژی بالا، متوسط و پایین، که دستگاههای شتاب دهنده خطی با توان انرژی پایین (۶MEV) می توانند بیش از ۸۰ درصد موارد نیاز به رادیوتراپی را پوشش دهند و دستگاه ساخته شده در اصفهان، از نوع انرژی پایین است.
برای هر یک میلیون نفر جمعیت، نیاز به سه دستگاه شتاب دهنده خطی می باشد
وی گفت: دستگاه شتاب دهنده خطی که امروز به بهره برداری رسید با توان انرژی پایین ۶MEV است که در حال حاضر هفت دستگاه از این نوع به شکل فعال در مراکز درمانی سطح استان اصفهان وجود دارد.
دکتر چنگیز اعلام کرد: به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت باید سه دستگاه شتاب دهنده خطی وجود داشته باشد که برای رسیدن به استاندارد آن باید تعداد دستگاه های شتاب دهنده خطی را در استان اصفهان از هفت به ۱۵ عدد برسانیم.
وی گفت: امید میرود در پی طراحی و تولید این دستگاه نیاز ما به واردات آن به صفر برسد و با یک سوم قیمت ریالی و بدون وابستگی به ارز دستگاه شتاب دهنده خطی در اصفهان تولید خواهد شد.
دکتر چنگیز با بیان اینکه در صورت صدور مجوز از وزارت بهداشت برای تولید انبوه دستگاه شتاب دهنده تولید ایران، ظرف یک سال آینده میتوان نیاز استان اصفهان را به این دستگاه کاملا رفع نماییم، ‌اضافه کرد: تکنولوژی دستگاه شتاب دهنده خطی بسیار بالا است و طراحی و ساخت و تولید ایرانی و بومی کردن تکنولوژی آن کاری بسیار پر ارزش است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پایان سخنان خود گفت: با تولید داخلی دستگاه شتاب دهنده خطی وابستگی ما به خرید، نگهداری و تجهیزات دستگاه با تکنولوژی خارجی کاملا از بین می رود.
 

فهرست: 

ارتباط با ما

خیابان هزار جریب، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اصفهان، ستاد مرکزی

تلفن: ۳۶۶۸۰۰۴۸-۰۳۱

کد پستی: ۷۳۴۶۱-۸۱۷۴۶

Isfahan University Of Medical Sciences, Isfahan, Iran

 

پشتیبانی از افراد کم توان

دستورالعمل بروزرسانی